Pentagon açıkladı; ABD’den Tayvan’a 360 milyon dolar karşılığında insansız hava aracı ve füze satışı

T24 Dış Haberler

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Tayvan’a tahmini 360 milyon dolar karşılığında insansız hava aracı ve füze satışını onayladığını açıkladı.

Çin, geçen ay Lai Ching-te‘nin cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasının ardından Tayvan’a yönelik askeri baskıyı arttırıyor.

Pentagon ajansı satışın “alıcının güvenliğini arttırmaya ve bölgede siyasi istikrar, askeri denge ve ekonomik ilerlemenin sürdürülmesine yardımcı olacağını” açıkladı. 

Ajansa göre satış, tahmini maliyeti 60,2 milyon dolar olan Switchblade 300 anti-personel ve zırh karşıtı mühimmat ve ilgili ekipman ile tahmini maliyeti 300 milyon dolar olan ALTIUS 600M-V insansız hava araçları ve ilgili ekipmanı içeriyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı, özellikle ABD’nin adaya silah satışını arttırma çabalarından dolayı teşekkürlerini ifade etti. Daha önce Tayvan teslimatların gecikmesinden defalarca şikâyetçi olmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Çinli komünistlerin Tayvan çevresinde sık sık gerçekleştirdiği askeri operasyonlar karşısında, ABD’nin üzerinde anlaşmaya vardığı bu silah satış kalemleri gerçek zamanlı tespit ve saldırı kabiliyetine sahip olacak ve düşman tehditlerine hızlı bir şekilde karşılık verebilecek” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x